İADE ŞARTLARI

Firmamız tüketici haklarını korumayı ve satış sonrası memnuniyetinizi en öncelikli kurallarımız arasında tutmaktadır.

Satın aldığınız ürünler ile ilgili yaşayabileceğiniz memnuniyetsizlik, üretim ve servis kaynaklı her türlü sorun, titizlikle değerlendirilmekte ve en kısa sürede çözüme kavuşturulmaktadır.

 

Ürün iadesi konusunda sizlere daha iyi ve hızlı bir şekilde hizmet verebilmemiz için gerekli olan şartları aşağıda bulabilirsiniz. Aşağıda ki belge ve koşulları tamamladıkltan sonra, ürün iade edilmeden önce 0 216 443 42 52 numaralı telefondan tarafımıza bilgi verilmelidir.

 

İade İçin İstenenler:

  1. İade edilecek ürün
  2. İade edilecek ürünün faturası

1. İade Edilecek Ürün

Ambalajı açılmış, kullanılmış veya hasar görmüş ürünlerin iadesi kabul edilmez.

İade edilecek ürünün, 7 gün içerisinde teslim alındığı şekilde, tüm aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

2. İade edilecek ürünün faturası

İade işlemi için ürünün faturası gönderilmesi gerekmektedir.

İade etmek istediğ-iniz ürünün faturası şirketiniz adına düzenlenmiş ise, geri iade ederken şirketinizin düzenleyeceği iade faturası ile gönderilmesi gerekmektedir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden “Ürün Birim Fiyatı + KDV” şeklinde kesilmesi gerekmektedir.

Diğer Şartlar

İade etmek istediğiniz ürün/ürünler ayıplı ise kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda anlaşmalı olduğumuz kargo şirketi ile gönderim yapmanız gerekmektedir. Diğer durumlarda ise kargo ücreti müşteriye aittir Karşı ödemeli gönderimler kabul edilmeyecektir. Firmamıza gelen ürünlerin, iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, ürünün tarafımıza ulaştığı gün işleme alınacaktır. İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın insiyatifindedir. Havale ile yapılan iadeler en geç 1-2 hafta içerisinde hesaba yansımaktadır.